Performance competition 1986 – Present

Errislannan Perpetual Trophy (Most overall points)
1986-87 Ridgeway Spiro, Galway Dugarvan, Ridgeway Glide, Galway Snowdrop
1987-88 Galway Snowdrop, Ridgeway Zara, Galway Sydney, Ridgeway Glide
1988-89 Leitrum Kilmain, Ridgeway Spiro, Chilterns way, Galway Snowbird
1989-90 Leitrim Kilmain, Ridgeway Spiro, Galway Dunganan, Galway Sydney
1990-91 Ridgeway Spiro, Galway Patsy, Ridgeway Zane, Chilterns Way
1991-92 Galway Mullinga, Galway Patsy, Canningvale Irish Prince, Ridgeway Gift
1992-93 Chilterns Way, Lonsdale Southwind, Canningvale Irish Prince, Galway Patsy
1993-94 Galway Snowdrop, Kohatu Erin, Galway Mullinger, Galway Snowball
1994-95 Kohatu Erin, Lonsdale Con, Galway Mullinger, Ridgeway Gift
1995-96 Scarteen Croc Breanainn, Canningvale Sunbeam, Scarteen Inis Na Bro
1996-97 Ridgeway Kilkelly, Scarteen Inis Na Bro
1997-98 Ridgeway Kilkelly, Scarteen croc Breanainn
1998-99 Ridgeway Kilkelly, Terra Nova Holly Berry, Bunratty Donnegal
1999-00
2000-01 Ridgeway Kilkelly, Timaunga Bobby Dazzler, Timaunga Skylark
2001-02 Timaunga Bobby Dazzler, Scarteen Inis Na Bro, Canningvale Irish Rover
2002-03 Bunratty Court Jester, Timaunga Bobby Dazzler, Timaunga Erinmist, Timaunga Skylark, Tallyho Madagasca, Ridgeway Vision
2003-04 Timaunga Erinmist, Tallyho Madagasca, Galway Kingdom, Briar of Ridgeway, Eily of Ridgeway, Ridgeway Vision
2004-05 Timaunga Erinmist, Timaunga Skylark, Taihoa Puff-n-stuff, Timaunga Foxrock
2005-06 Timaunga Foxrock, Timaunga Skylark, Timaunga Erinmist, Tallyho Maybelline
2006-07 Timaunga Foxrock, Ridgeway Killmaddee, Scarlet of Ridgeway
2007-08 Jacinda’s Delight of Summer Valley, Glenardon Kintire, Scarlet of Ridgeway, Escondido Liberty Gold
2008-09 Jacinda’s Delight of Summer Valley, Glenardon Kintire
2009-10 Timaunga Skylark
2010-11 Hopevilla Prima Bella, Bunratty Audrey’s Girl
2011-12 Hopevilla Prima Bella, Bunratty Audrey’s Girl, Tallyho Neptune
2012-13 Tallyho Neptune, Bunratty Audrey’s Girl, Glenardon Daybreak

Scarteen Perpetual Trophy (Breeder of winner of the Errislannan trophy)
2006-07 A&B Turner – Timaunga Foxrock
2007-08 Takou Bay stud – Jacinda’s Delight of Summer Valley
2008-09 Takou Bay stud – Jacinda’s Delight of Summer Valley
2009-10 A&B Turner – Timaunga Skylark
2010-11 L Hope – Hopevilla Prima Bella
2011-12 L Hope – Hopevilla Prima Bella
2012-13 S Greer – Tallyho Neptune

Blandings Connemara Stud Perpetual Trophy (Most points for studbook registered pony)
1986-87 Ridgeway Solitaire
1987-88 Ridgeway Illusion, Ridgeway Dream, Ridgeway Jewel
1988-89 Chilterns Way, Ridgeway Fantasy, Ridgeway Illusion
1989-90 Chilterns Way, Ridgeway Vision
1990-91 Chilterns Way, Canningvale Irish Price, Ridgeway Vision
1991-92 Canningvale Irish Prince, Ridgeway Fift, Canningvale Bonnie Lass
1992-93 Chilterns Way, Lonsdale Southwind, Canningvale Irish Prince
1993-94 Canningvale Sunbeam, Waterfall Errislannan
1994-95 Lonsdale Con, Ridgeway Gift, Scarteen Croc Breanainn
1995-96 Scarteen Croc Breanainn, Canningvale Sunbeam, Scarteen Ines da Bro
1996-97 Scarteen Inis Na Bro
1997-98 Scarteen croc Breanainn
1998-99 Scarteen Croc Breanainn
1999-00
2000-01 Timaunga Bobby Dazzler
2001-02 Timaunga Bobby Dazzler
2002-03 Buntratty Court Jester
2003-04 Briar of Ridgeway
2004-05 Timaunga Skylark, Taihoa Puff-n-Stuff, Bunratty Court Jester, Scarlet of Ridgeway
2005-06 Timaunga Skylark, Scarlet of Ridgeway, Sonshine Legacy Mystic
2006-07 Scarlet of Ridgeway, Ridgeway Vision, Ridgeway Derry
2007-08 Jacinda’s Delight of Summer Valley, Timaunga Skylark, Ridgeway Ronan
2008-09 Jacinda’s Delight of Summer Valley
2009-10 Timaunga Skylark
2010-11 Bunratty Audrey’s Girl
2011-12 Bunratty Audrey’s Girl, Tallyho Neptune, Keltic O se
2012-13 Tallyho Neptune, Bunratty Audrey’s Girl, Keltic O se

Ridgeway Stud Perpetual Trophy (Breeder of winner of Blandings Connemara Stud Trophy)
1987-88 T hore – Ridgeway Illusion
1988-89 D Walls – Chilterns Way
1989-90 D Walls – Chilterns Way
1990-91 D Walls – Chilterns Way
1991-92 Lady Marshall – Canningvale Irish Prince
1992-93 D Walls – Chilterns Way
1993-94 Lady Marshall – Canningvale Sunbeam
1994-95 W Tatham – Lonsdale Con
1995-96 A Ryan – Scarteen croc Breanainn
1996-97 A Ryan – Scarteen Inis Na Bro
1997-98 A Ryan – Scarteen croc Breanainn
1998-99 A Ryan – Scarteen croc Breanainn
1999-00
2000-01 A&B Turner – Timaunga Bobby Dazzler
2001-02 A&B Turner – Timaunga Bobby Dazzler
2002-03 T Mcnamara – Bunratty Court Jester
2003-04 T Hore – Briar of Ridgeway
2004-05 A&B Turner – Timaunga Skylark
2005-06 A&B Turner – Timaunga Skylark
2006-07 T Hore – Scarlet of Ridgeway
2007-08 Takou Bay stud – Jacinda’s Delight of Summer Valley
2008-09 Takou Bay stud – Jacinda’s Delight of Summer Valley
2009-10 A&B Turner – Timaunga Skylark
2010-11 T Mcnamara – Bunratty Audrey’s Girl
2011-12 T Mcnamara – Bunratty Audrey’s Girl
2012-13 S Greer – Tallyho Neptune

Waterfall Enniskillen Memorial Perpetual Trophy (Most Pony club rallies)
2004-05 Ridgeway Callie
2005-06 Sonshine Legacy Mystic = Scarlet of Ridgeway, Galway Kingdom
2006-07 Scarlet of Ridgeway, Ridgeway Derry, Seahill Padre
2007-08 Scarlet of Ridgeway, Seahill Padre, Ridgeway Ronan, Jacinda’s Delight of Summer Valley
2008-09 Scarlet of Ridgeway
2009-10
2010-11 Bunratty Audrey’s Girl
2011-12 Bunratty Audrey’s Girl, Windward Indianna Jones, Tallyho Neptune = Hopevilla Prima Bella
2012-13 Bunratty Audrey’s Girl, Kohatu Harvest Moon, Tallyho Mimic

Ridgeway Kilkelly Memorial Perpetual Trophy (Most points for a partbred)
2008-09 Glenardon Kintire, Escondido Liberty Gold
2009-10
2010-11 Hopevilla Prima Bella
2011-12 Hopevilla Prima Bella
2012-13 Glenardan Daybreak, Summer valley Sun n Shine

Top